Benzema a csúcson
Karim Benzema 34 évesen korábbi példaképétől és edzőjétől,
Zinedine Zidane-tól vehette át Párizsban az Aranylabdát. Megérdemelte?
Kezdjük is rögtön ezzel: meg. Ha valakiben felmerült a kérdés, hogy jogos volt-e a francia támadónak odaítélni a díjat, az vagy nagyon nem szereti Benzemát, esetleg a Real Madridot, vagy pedig inkább arra voksolt volna, hogy a tavaly elmaradt díjat igazán odaadhatnák annak a Lewandowskinak, akit valamilyen szinten megfosztottak az elismeréstől. A Barcelona lengyel csatára kicsit oda is szúrt az illetékeseknek, amikor azt nyilatkozta - miután megkérdezték, hogy kit tart esélyesnek a díjra -, hogy minden bizonnyal Benzema nyer, ha a France Football idén nem törli az eseményt. Persze kárpótlásként odaítélni egy ekkora presztízsű díjat, az legalább akkora felháborodást keltene, mint valakit jogtalanul megfosztani tőle. A koronavírusos káosz kapcsán viszont kicsit túlzó jogtalanságról beszélni, attól függetlenül, hogy a lengyel megérdemelte volna az elismerést, mielőtt lelépett a katalánokhoz.
Meg kell említeni Gavit, aki az előzetes várakozásokat igazolva kapta a legjobb U21-es játékosnak járó trófeát. Csapattársától és jó barátjától, a tavalyi győztes Pedritől, valamint a Barcelona és a futballtörténelem egykori ászától, Ronaldótól vehette át a díjat. Elképesztő potenciál van ebben a két spanyol fiatalban, persze az még a jövő kérdése, hogy hosszú távon ezt mekkora mértékben tudják előhívni és főként kamatoztatni. A Bayern München edzője, Julian Nagelmann egyébként kissé piszkálódóan megjegyezte, hogy szerinte Jamal Musiala és Jude Bellingham is jobb évet produkált Gavinál, de persze a spanyol is megérdemli...
Emellett a Barcelona háza tájára került a női Aranylabda is, ráadásul a trófea történetében először duplázott női játékos, Alexia Putellas személyében.
Hogy Barcelonában maradjunk, Lewandowskit sem engedték el üres kézzel, a lengyel gólgép vette át a legendás Gerd Müllerről elnevezett díjat, ugyanis őt választották az előző idény legjobb csatárának. (Egy kis vigasz az elmaradt Aranylabdáért.)
A gálán elismerték az Aranylabda-szavazáson a dobogó második helyére befutott Sadio Manét is, aki társadalmi szerepvállalásáért, az elesettek, a szegények támogatásáért megkapta az idén először kiírt Sócrates-díjat.
Papírforma-eredmény Thibaut Courtois első helye a kapusok között, az év klubja pedig a Manchester City lett, ez talán némi meglepetés annak fényében, hogy a Real Madrid sok év elteltével húzta be a bajnokságot és a Bajnokok Ligáját is egy idényben.
Végül elérkeztünk az Aranylabda 2022-es győzteséhez, ahhoz a Karim Benzemához, akinek az utolsó francia nyertes, Zinedine Zidane nyújthatta át a díjat. Francia a franciának. Ahogy 1998-ban, úgy most sem volt kérdés, kit illet az elismerés. Csak, ahogy a '98-as szavazáson egy középpályás utasított maga mögé két csatárt (2. Sukert és 3. Ronaldót), úgy most két támadó egy középpályást, mivel Benzi és Sané mögött Kevin De Bruyne ért oda a képzeletbeli dobogó harmadik fokára.

És hogy miért volt egyértelmű a francia elsősége? Az idei szavazáson nem az előző naptári évet, hanem az előző idényt nézték, amelyben Benzema nemhogy fontos szerepet vállalt a Real sikereiben, hanem konkrétan ő volt a kulcs az elsőségekhez. A La Ligában 27 (12 gólpassz), a BL-ben 15 góllal lett gólkirály, emellett a kétmeccses Szuperkupában is kétszer betalált, 46 tétmérkőzésen összesen 44-szer volt eredményes. Persze, ez a 15 BL-gól összejöhetne úgyis, hogy a csoportmeccsek alatt megszórta a kupaporondon nemigen jártas ellenfeleket, de a támadó az egyenes kieséses szakaszban brillírozott a legnagyobb nevű klubok ellen. A 15 góljából tízet szerzett ebben a szakaszban, a Paris Saint-Germain elleni hazai és a Chelsea elleni idegenbeli győztes meccsen is triplázott, a Manchester City ellen megnyert elődöntőben három gólt szerzett és egy gólpasszt adott. Ne felejtsük el, hogy eddig soha nem emlegették a franciát a legjobbak között, ráadásul a Ronaldo-érában igencsak úgy tűnt, hogy nem is tudja kibontakoztatni a tehetségét. Amellett sem mehetünk el, hogy tavalyig sohasem volt ott az Aranylabda első tizenöt helyezettje között, amikor is negyedik helyen végzett. Most viszont a díj történetében ötödik franciaként vehette át az elismerést Raymond Kopa (1958), Michel Platini (1983, 1984, 1985), Jean-Pierre Papin (1991), és Zinédine Zidane (1998) után, ráadásul ő a legidősebb kitüntetett, az első Aranylabda-díjazott, Sir Stanley Matthews (1956) óta. Leszögezhetjük, Benzema 34 évesen felért a csúcsra, és akár bepótolhatja azt a vb-címet is, amit kínos okok miatt elszalasztott a franciák legutóbbi diadalánál.